Proč je vlhkost vzduchu důležitá

Vlhkost vzduchu udává, kolik vody v plynném stavu (vodní páry) obsahuje dané množství vzduchu. V přírodě je voda synonymem života. Proto na pouštích, kde je velmi suchý vzduch, obvykle žije jen velmi málo živočichů a roste minimum rostlin. Naopak v tropických deštných pralesích, kde se to životem jen hemží, je vlhkost velmi vysoká. Člověk je na výkyvy vlhkosti vzduchu citlivý. Ještě citlivější jsou lidé trpící alergiemi, astmatem nebo atopickým ekzémem. Proto se v místnostech, kde trávíme nejvíce svého času, doporučuje dodržovat optimální vlhkost vzduchu 50 %. Tuto hladinu dokážou spolehlivě udržovat zvlhčovače vzduchu.

Jak suchý vzduch ovlivňuje zdraví

Suchý vzduch neprospívá zdraví

Suchý vzduch neprospívá zdraví

Nízká vlhkost vzduchu nastává zejména v topné sezoně, kdy její hodnota klesá i pod 20 %. Tím způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest, což následně vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce. Vysušená sliznice není schopná správně plnit svoji ochrannou funkci a nedokáže se účinně bránit pronikání virů, bakterií, alergenů a prachových částeček hluboko do dýchacích cest. Tento stav negativně ovlivňuje celý imunitní systém a může způsobovat kromě onemocnění i dlouhodobou únavu a vyčerpání.

Pokožka suchem trpí

Často dochází i k nadměrnému vysoušení pokožky, což se projevuje jejím předčasným stárnutím a vznikem vrásek. S tímto rizikem je nutné počítat především, pokud někdo z rodiny trpí ekzémem nebo psoriázou, kdy vysušení pokožky vede ke zhoršení celkových problémů.

Pokožka suchem trpí
Přesušený vzduch nesvědčí ani domácnosti

Přesušený vzduch nesvědčí ani domácnosti

Nedostatečná vlhkost má negativní vliv na domácí zvířata, rostliny, ale také přírodní materiály použité v interiéru. Je prokázáno, že psům více vypadává srst, rostliny rychle usychají, umělecká díla a dřevěný nábytek rychleji podléhají zbytečné degradaci.

Zvlhčovač vzduchu chrání vaše zdraví

Optimální vlhkost hlídá hygrostat

Optimální vlhkost hlídá hygrostat

Zvlhčovač vzduchu umí v uzavřené místnosti vytvořit optimální vlhkost, která se pohybuje v intervalu 40 až 60 %. Pod touto hranicí je vzduch přesušený, zatímco při jejím překročení je naopak příliš vlhký. Zvýšená vlhkost vzduchu může vést k tvorbě plísní a množení mikroorganismů, ale může mít také negativní dopad na vybavení interiéru. Kvalitní zvlhčovače umí tuto optimální vlhkost automaticky udržovat pomocí vestavěného hygrostatu.

Zvlhčovač vybavený hygrostatem je spolehlivou ochranou vašeho zdraví.

Garance hygienicky čisté vody

Vodu v nádržce každého zvlhčovače je třeba udržovat hygienicky čistou, jinak se do ovzduší šíří různé bakterie a plísně, které mohou způsobit zdravotní problémy. Tomu se dá předejít buď antibakteriálním ošetřením vody, nebo zahřátím výstupní mlžiny na vysokou teplotu, která bakterie zničí. Elegantním a velmi spolehlivým řešením je úprava vody ionty stříbra, které jsou průběžně uvolňovány z antibakteriální stříbrné kostky Clean Cube.

Garance hygienicky čisté vody
Čistička vzduchu je vhodným doplňkem zvlhčovače

Čistička vzduchu je vhodným doplňkem zvlhčovače

Dalším z účinných opatření pro úpravu vzduchu je pořízení čističky. Čistička se vyplatí, pokud jste alergičtí na pyly, plísně, roztoče, zvířecí alergeny nebo pokud se chcete chránit před bakteriemi a viry rozptýlenými ve vzduchu. Účinný čisticí systém umí alergeny a dráždivé látky ze vzduchu spolehlivě odstranit. Čistička také dokáže ze vzduchu odstraňovat cigaretový kouř a nebezpečné plyny.


Detail produktu

Komu jsou zvlhčovače určeny

Pro prevenci

Pro prevenci

I přes aktivní přístup ke svému zdraví málokoho napadne řešit ve svém okolí také kvalitu vzduchu, se kterou souvisí i jeho vlhkost. Pro lidské tělo je však optimální vlhkost vzduchu nesmírně důležitá, protože podporuje jeho správnou funkci a imunitní systém. Nízká vlhkost má negativní vliv nejen na dýchací cesty, ale také na stav vaší pokožky. Správná vlhkost podporuje vaše zdraví.

Nemocným

Pokud trpíte chronickým onemocněním dýchacích cest (astma, alergie) nebo býváte v zimním období často nemocní, měli byste věnovat zvýšenou pozornost optimální vlhkosti vzduchu. Vysušené sliznice dýchacích cest totiž nejsou schopny účinně eliminovat viry, bakterie, škodlivé látky nebo alergeny, které potom pronikají hluboko do dýchacích cest a vedou k opakovanému vzniku infekcí. Správná vlhkost vzduchu je také velmi důležitá pro ekzematiky a pacienty s lupénkou, protože vysušená pokožka jejich potíže často zhoršuje. Zvlhčovač vzduchu je proto často doporučován lékaři.

Nemocným
Pro krásu

Pro krásu

Stárnutí pokožky a s tím spojená tvorba vrásek je sice přirozený biologický proces, neznamená to však, že neexistují způsoby, jak jej co nejvíce zpomalit. Napadlo vás někdy, že vaše pleť trpí dehydratací především při dlouhodobých pobytech v místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu? Důsledkem je předčasné stárnutí pokožky, což se projevuje nepříjemnými pocity napětí, svěděním, přecitlivělostí, popraskanými rty a zvýšenou tvorbou vrásek. Díky zvlhčovači vzduchu můžete těmto nepříjemnostem účinně předcházet.

Do interiéru

Optimální vlhkost vzduchu je velmi důležitá také pro domácí mazlíčky a pokojové rostliny. Její nedodržení má pro rostliny fatální následky, u psů dochází k lámání srsti, ztrátě jejího lesku a většímu vypadávání chlupů. Nedostatečná vlhkost má také negativní vliv na dřevěný nábytek či podlahy, umělecká díla a hudební nástroje. Investicí do zvlhčovače vzduchu prospějete tedy i svým zvířecím kamarádům, pokojovým rostlinám a vybavení interiéru.

Do interiéru

Jak vybrat zvlhčovač

1.

Základním kritériem výběru zvlhčovače je velikost místnosti.

Čím větší je její velikost, tím větší musí být výkon zařízení. Nedostatečný výkon zvlhčovače je nevýhodou, protože k optimálnímu zvlhčení místnosti spotřebuje více energie. Malým místnostem zvlhčovače s vyšším výkonem nevadí.

2.

Pro komfort obsluhy je nejdůležitější funkcí hygrostat

Hygrostat si sám hlídá nastavenou hladinu vlhkosti. U některých zařízení se hygrostat nastavuje mechanicky pomocí otočných regulátorů, jinde se využívá tlačítek a digitálního nastavení.

3.

Voda musí být 100% čistá

Pro udržení hygienické čistoty vody v zařízení je nejlepší volbou antibakteriální stříbrná kostka Clean Cube, která je účinnější než např. ionizační stříbrná tyčinka. Další možností je předehřev vody pro vytvoření hygienicky čisté mlžiny, ten však spotřebuje více energie a provoz zařízení je tak o něco dražší.

4.

Nízká hlučnost a minimální údržba

Pro ložnice a dětské pokoje vybírejte zařízení s nízkou hlučností. Pokud hledáte zařízení s minimální údržbou, zaměřte se na zvlhčovač s větší nádržkou vybavený přídavnými demineralizačními filtry.